En Çok Yaralanmalı Kaza Yeşillik Caddesi’nde!

Photo of author

By admin

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, geride bıraktığımız 2022 yılının trafik kazaları ve denetim sayılarını Radyo Trafik İzmir’de değerlendirdi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, Radyo Trafik İzmir Yayın Sorumlusu Esra Balkanlı’ya konuk oldu. “Ulaşıma Dair” programında geride bıraktığımız 2022 yılını değerlendiren Özsagulu, en fazla yaralanmalı trafik kazasının il genelinde Yeşillik Caddesi’nde olduğunu söyledi. Şamil Özsagulu, geçen yılki denetimlere ilişkin önemli rakamlar da verdi.

2022’DE 1 MİLYON 400 BİN SÜRÜCÜYE CEZA KESİLDİ

Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, İzmir’de kayıtlı 1 milyon 925 bin sürücü, 1 milyon 700 bine yakın da tescilli aracın bulunduğunu belirterek, “2022 yılında 4 milyon araç denetlenmiş, 1 milyon 400 bin sürücüye cezai işlem tatbik edilmiştir. Yaklaşık 41 bin araç da muhtelif nedenlerden trafikten men edilmiştir. Yıl içinde neredeyse her aracın en azından 2 kez denetlenmiş olduğu ortaya çıkıyor.” dedi.

2022’DE YEŞİLLİK CADDESİ’NDE 57 YARALANMALI KAZA MEYDANA GELDİ

Radyo Trafik İzmir’e ulaşan bilgilere göre geçtiğimiz yıl Yeşillik Caddesi’nde 590 trafik kazası meydana geldi. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaza Analiz Biriminin raporuna göre ise bu kazalardan 57’si yaralanmalı olarak kayıtlara geçti. Şamil Özsagulu, metropol ilçeleri sınırlayan il merkezinde en fazla yaralanmalı kazanın olduğu noktanın Yeşillik Caddesi üzerinde yer alan Paşaköprü Mezarlığı Kavşağı olduğunu söyledi. Karabağlar Belediyesi önündeki kavşakta da 2022 yılında 20 yaralanmalı kaza olduğunu aktaran Özsagulu, diğer yaralanmalı kaza kara noktalarını ise ESBAŞ Alt Geçidi, Sarnıç Alt Geçidi, Serinkuyu Kavşağı, Kemalpaşa Caddesi Otogar Kavşağı, Caher Dudayev Bulvarı yapı market kavşağı, Mithatpaşa Caddesi Fahrettin Altay Meydanı ve Yeşillik Caddesi Kaymakkuyu Kavşağı olarak sıraladı.

YARALANMALI KAZALARIN YÜZDE 47’SİNE MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİ KARIŞTI

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, il genelinde 320 bin kayıtlı motosikletin bulunduğunu ve 2022 yılında meydana gelen yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 47’sine motosiklet sürücülerinin karıştığını ifade etti. Emniyet Müdürlüğü verilerine göre ise Gazeteci Yazar İsmail Sivri Bulvarı en fazla yaralanmalı motosiklet kazasının meydana geldiği arter oldu. Menderes Caddesi, İnönü Caddesi, Caher Dudayev Bulvarı, Mithatpaşa Caddesi de yaralanmalı motosiklet kazalarının öne çıkan noktaları oldu.

YARALANMALI YAYA KAZALARINDA ÇANKAYA İLK SIRADA

Yaralanmalı yaya kazalarının yoğunlaştığı bölgelerin başında Çankaya geliyor. Fevzipaşa ve Gazi Bulvarı’nda 2022 yılında 31 yaralanmalı yaya kazası meydana geldi. Özmen Caddesi ve Kamil Tunca ile Yeşillik Caddesi’nde de yaralanmalı yaya kazası yoğun olarak görüldü.

KARABAĞLAR’DA IŞIK İHLALİNE DİKKAT!

Genellikle mobilyacıların bulunduğu Yeşillik Caddesi’ne talebin fazla olduğunu, araç ve yaya trafiğinin yoğun görüldüğünü anlatan Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Özsagulu, özellikle burada ışık uygulamasına ağırlık verdiklerinden bahsetti. Yeşillik Caddesi dışında Smyrna Meydanı, Depo Kavşağı, Serinkuyu Kavşağı ışık ihlali nedeniyle 2022’de kazaların yoğunlaştığı bölgeler oldu.

“ŞERİT İZLEME KURALLARINA RİAYET EDİLMİYOR”

Radyo Trafik İzmir’in hazırladığı raporda 2022 yılının kaza kara noktası olarak ESBAŞ Alt Geçidi ve DGM Köprüsü ön plana çıkmıştı. Bu noktalarda denetimleri sürdürdüklerini kaydeden Şamil Özsagulu, “Fiziki olarak ekiplerimizle bir noktaya kadar kolaylık sağlayabiliyoruz. Akçay Caddesi’ndeki yoğunlukları önlemek ve kaza sayılarını düşürmek için bölgeye ekstra bir yol yapılarak farklı bir düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. DGM Köprüsü’nde şerit azalmasından dolayı, sürücüler şerit izleme kurallarına riayet etmiyor. Bölgedeki kazaların yüzde 70’i bu ihlalden kaynaklanıyor. Denetimlerimizle ihlallerin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Vatandaşlarımız ihlalin cezalandırılabileceğini bilmeliler. Şerit ihlallerini azalttığımız takdirde hem şehir içinde hem de çevre yollarında trafiğin akıcı olacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

RAKAMLARLA 2022 YILI

Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Özsagulu, Radyo Trafik İzmir canlı yayınında 2022 yılında il genelinde yapılan denetimlerle ilgili detaylar da verdi:

5 bin 798 ağır tonajlı araca yasak saatlerde il merkezine girdiklerinden, 189 araca uygunsuz çakar kullandıklarından, 134 bin motosiklet sürücüsüne muhtelif nedenlerden cezai işlem uygulandı. 

347 korsan servis aracı trafikten men edildi. İkiz plaka kullanan 56 korsan servis aracıyla alakalı adli süreç devam ediyor. 

2021 yılında yüzde 83 civarında olan emniyet kemeri kullanım oranı 2022 yılında yüzde 90’ın üstüne çıktı. 

77 bin skuter denetlendi. 

170 saat helikopter destekli, 1100 saat drone destekli trafik denetlemesi gerçekleştirildi…

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com