Mikrodalga fırından bile daha güçsüz bir araçla, Ay’ın şimdiye den çekilen en detaylı fotoğrafları çekildi

Photo of author

By admin

Apollo 11 uzay aracının günümüzün akıllı telefonlarından bile daha az bilgi işlem gücüyle insanları başarıyla Ay’a taşıdığını muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Şimdiyse, Ulusal Bilim Vakfı’nın Batı Virginia’daki Green Bank Teleskobu’nda (GBT) test edilen prototip bir radar sistemi, mikrodalga fırından daha az güçlü bir verici kullanarak Dünya’dan Ay’ın en ayrıntılı fotoğrafını çekti.

GBO ve NRAO radar bölümü başkanı Patrick Taylor yaptığı açıklamada, “Sıradan bir ev aletinden daha az güç kullanarak şimdiye kadar yakalayabildiğimiz şey inanılmaz” dedi.

Prototip, Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO), Green Bank Gözlemevi (GBO) ve Raytheon Intelligence & Space (RIS) arasındaki bir işbirliği sonucunda ortaya çıktı. Bu işbirliği, GBT için güneş sistemimizdeki gök cisimlerini incelemek amacıyla kullanılabilecek yeni nesil bir gezegen radar sistemi tasarlıyor.

Mühendisler, düzenlenen test için GBT’yi 700 watt güç kullanan bir radar vericisi ile donattı. Vericiyi Ay’a yönelttiler ve radar yankıları, Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 anteni bulunan NRAO’nun Çok Uzun Temel Düzeni’ne (VLBA) geri gönderildi. Sonuç olarak Tycho Krateri’nin 5 metre çözünürlüğe sahip aşırı ayrıntılı bir görüntüsü elde edildi. Bu görüntü, Ay’ın Dünya’dan şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntüsü oldu.

Projenin uzun vadeli hedefi, GBT’yi 500 kilovatlık bir radarla donatarak, VLBA’yı ve gelecekteki Yeni Nesil Çok Büyük Düzeni (ngVLA) alıcı olarak kullanmak olarak belirtiliyor. Prototip vericinin yaklaşık 1.000 katı çıkış gücü ile elde edilen görüntüler daha da yüksek bir çözünürlüğe sahip olacaktır.

Ekip, prototipi bir uzay kayası üzerinde de test etti. Taylor, “Testlerimizde, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin beş katından daha uzak olan, bizden 2,1 milyon kilometre uzaklıktaki bir asteroide odaklanmayı başardık” dedi ve ekledi: “Asteroit yaklaşık bir kilometre büyüklüğünde ve bu, bir çarpışma olması durumunda küresel yıkıma neden olacak kadar büyük.

Radar, bir asteroitin yörüngesini tam olarak haritalamak ve Dünya için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek isteyen gökbilimciler için kritik bir araç olarak öne çıkıyor. Patrick, “Yüksek güçlü sistemle, çok daha uzaktaki daha fazla nesneyi inceleyebiliriz” diyor ve devam ediyor: “Olası etkiler için stratejiler geliştirmeye gelince, daha fazla uyarı süresine sahip olmak her şeydir.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com