PC satışları düştü: 2022’de en çok bilgisayar satan 4 marka

Photo of author

By admin

IDC’nin son raporuna göre, bilgisayar üreticilerinin geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre %28,1 düşüşle yalnızca 67,2 milyon bilgisayar sevk etmesi ile beraber, küresel bilgisayar sevkiyatları 2022’nin dördüncü çeyreğinde analist beklentilerinin bile altına düştü.

IDC, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki sevkiyatları, pazarın Intel’in tedarik zorlukları nedeniyle kısıtlandığı 2018’in aynı dönemiyle karşılaştırıyor. Ayrıca şirket, PC pazarındaki salgın kaynaklı satın alma patlamasının sona erdiği açıkken, 2022 için PC sevkiyatlarının 292,3 milyon adetle salgın öncesi seviyelerin oldukça üzerinde olduğunu da söylüyor.

IDC’nin Global Mobilite ve Tüketici Cihaz İzleyicileri grup başkan yardımcısı Ryan Reith, “Ardışık çeyreklik düşüşler, açıkça PC pazarının kasvetli bir resmini çiziyor, ancak bu gerçekten tamamen algı ile ilgili” dedi ve devam etti: “2021, PC sevkiyatları için tarihi seviyelere yakındı, bu nedenle herhangi bir karşılaştırma doğru olmayacaktır.

IDC, düşüşe rağmen bilgisayar pazarının 2024’te toparlanma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor ve şirket 2023 boyunca “fırsat dönemleri” görüyor.

EN ÇOK SATAN MARKALAR

  • Üreticiler söz konusu olduğunda, Lenovo, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 15,5 milyon adet satışla halen en çok satan bilgisayar üreticisi olarak öne çıkıyor.

  • HP, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyrek satışlarından yaklaşık 5,4 milyon adet düşüşle ve 13,2 milyon adet satışla ikinci sırada yer alıyor.

  • Dell, geçtiğimiz yıla göre 6,4 milyon daha az ünite satarak ilk üçü tamamlıyor.

  • Apple’ın PC satışları da düşüyor ama yüzde 2,1 ile tek haneli düşüş kaydeden tek şirket olarak dikkat çekiyor.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com