ScottishFold Cinsi bilinmesi gerekenler merak edilenler

ScottishFold Bilinmesi Gerekenler ve Merak Edilenler hakkında tüm detayları sizler için bir araya derledik. Dünyanın en popüler evcil kedi cinslerinden biri olan ScottishFold kediler, sevimliliği ve güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Özellikle ev yaşantısına olan uyumlu karakteri ve davranışları ile tanınan bir kedi ırkıdır. Yüksek zekâsı ile dikkat çeken ScottishFold kediler, çocuklar ile muhteşem bir oyun arkadaşı olabilmekte ve anlaşabilmektedir.

Kendiliğinden mutasyona uğrayarak meydana gelen bir kedi cinsi olan ScottishFold’un en belirgin özelliği ise kırık kulak yapısıdır. Benzer ırkdaşı olan ScottishStraight kedilerin ise kulakları diktir.

Sizler de ScottishFold cinsi kediler hakkında tüm merak edilenleri öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

ScottishFold Acı Çeker Mi?

ScottishFold cinsi kedilerin, diğer pek çok kedi ırklarında olduğu bazı genetik sağlık sorunları yaşadıkları bilinmektedir.

Ancak ScottishFold kediler çiftleşme döneminde kendine en yakın olan cinsteki kediler ile çiftleştirilmelidir. Bu sayede genetik olarak yaşadığı sağlık sorunları, yavrularına aktarılmamaktadır.

Özellikle ScottishFold cinsi ile British Shorthair ve ScottishStraight cinsinin çiftleştirilmesi uygundur. Bu çiftleştirme sonucunda dünyaya gelen yavrular ırk olarak sağlıklı şekilde acı çekmeden hayatlarına devam etmektedir.

Eklem hastalığı, kıkırdak veya diğer genetik hastalıkların yavrulara aktarılmaması için sadece bu cins kedilerin birbiri ile çiftleştirilmesine dikkat edilmelidir. Bu eşleşme sonrasında doğacak olan yavrular, daha sağlıklı olacak ve görünüm olarak da farklılık meydana gelmeyecektir.

Ayrıca dünyaya gelecek olan yavru kedilerin sağlık sorunları yaşamamaları için ScottishFold kedilerin aynı cins ile eşleşmemesine de dikkat edilmelidir.

Oldukça güçlü bir iskelet yapısına sahip olmasına karşın genetik hastalıklardan dolayı bazen ağrılı bir yaşam sürmek zorunda kalabilirler.

Yavru döneminden itibaren düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmesi oldukça önemlidir. Eğer ScottishFold kedi sahiplenmek istiyorsanız, mutlaka yavru kedinin ebeveynlerinin hangi cins oldukların da öğrenmelisiniz.

Bu sayede yaşayabileceği genetik sağlık sorunları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Erken dönemde ve veteriner kontrolünde, kedinizin daha rahat bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse; ScottishFold türü kediler ScottishFold ile eşleşirse doğacak yavrular acı çeker ve sağlık sorunları olur, diğer türler ile eşleşir ise doğacak yavrularda acı çekme ve genetik rahatsızlık durumu söz konusu olmayacaktır.

ScottishFold Hangi Cinsle Çiftleşir?

ScottishFold cinsi kedilerin kulaklarındaki eklem zayıflığından dolayı genetik, çiftleştirmek için eş seçiminde oldukça dikkatli olmalısınız. Özellikle ScottishFold kedilerin çiftleştirilmesi sırasında kesinlikle aynı cins kediler tercih edilmemelidir.

Çünkü Fold ve Fold eşleşmesi sonrasında dünyaya gelecek olan yavrularda mutlaka genetik sağlık sorunları çıkacaktır.

Bu sağlık sorunlarının devamının önüne geçilebilmesi için mutlaka, British Shorthair,British Longhair veya ScottishStraight ırkları tercih edilmelidir.

Sağlıklı yavruların dünyaya gelmesi için tercih edilen bu üç cins ScottishFold ile de yakından benzerlik taşıyan ırklardır. Ayrıca ScottishFold cinsi kedilerin kendi cinsleri ile çiftleştirilmesi de uluslararası kuruluşlar ve federasyonlar tarafından da yasaklanmıştır.

ScottishFold cinsi kedilerin kendi cinsi ile çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen yavrularda, özellikle eklem ve kıkırdak rahatsızlıkları sıklıkla görülmektedir.

Ayrıca iskelet yapılarında bozukluklarda görülmektedir. ScottishFold cinsi kedilerin kıvrık kulak yapısına sahip olması da aslında kulak kıkırdak yapısının zayıflığındandır.

ScottishFold kedinizi çiftleştirmek ve ırksal özelliklerini de korumaya devam etmek için mutlakaBritish Shorthair,British Longhair ya da ScottishStraight ırkları ile eşleşme yapmalısınız.

ScottishFold Ne Zaman Çiftleşir?

ScottishFold kedi cinsleri, benzer kedi ırklarına nazaran ergenliğe biraz daha geç girmektedir. Ayrıca yetişkinlik dönemine de geç ulaştığı için ilk 9 aydan önce kesinlikle eşleşme yaptırılmaması tavsiye edilmektedir.

ScottishFold kediler için en sağlıklı çiftleşme döneminin ise 12. aydan önce olmadığını da belirtmek gerekmektedir. Ayrıca erkek ve dişi ScottishFold kedilerin de gelişimlerini tamamlama süreleri birbirinden farklıdır.

Erkek kediler çiftleşme için biraz daha erken olgunluğa erişiyor olsalar da dişi ScottishFold kediler için en sağlıklı süre 15. aydır. Erkek kedilerin çiftleşmesi için mutlaka 12. ay beklenmelidir. Bu sayede hem ScottishFold kedinizin hem de doğacak olan yavruların sağlığını riske atmamış olursunuz.

ScottishFold kedilerin kızgınlık veya çiftleşme döneminde mutlaka veteriner kontrolünden geçmesi tavsiye olunur. Genel sağlık kontrollerinden geçtikten sonra çiftleşmesi, dünyaya gelecek olan yavruların da sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

ScottishFold Dişi Kediler Ne Zaman Çiftleşmelidir?

ScottishFold dişi kedilerin genel sağlık durumu, yaşı ve kilosu ile genetik sağlık sorunları çiftleşme dönemini yakından ilgilendirmektedir. Ancak ScottishFold cinsi dişi kedilerde çiftleşme için en uygun olgunluk dönemi 15. ay ve sonrasıdır. Kedinizin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için mutlaka 15. aydan sonra çiftleşmesine yardımcı olmalısınız.

Erkek ScottishFold Kedi Ne Zaman Çiftleşir?

Erkek ScottishFold kediler ise dişilere nazaran 12. aydan sonra yetişkinlik dönemine geçebilir. Çiftleşme için de 12. aydan sonra uygun bir cins ile eşleşme yapılması uygundur.

Ayrıca geç olgunluğa giren erkek ScottishFold kediler 12. aydan sonra kızgınlık dönemine girdiklerini, koku bırakmak için etrafa işeme alışkanlığı ile de belli edebilmektedir.

ScottishFold Ne Yer?

ScottishFold diğer tüm kedi cinslerinde olduğu gibi etçil özellikleri ile ön plandadır. Ayrıca eklem ve kıkırdak rahatsızlıklarına olabileceği için için beslenme konusunda biraz daha dikkatli olunmasında yarar olacaktır.

ScottishFold kedilerin günlük enerji ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde kaliteli ve yeterli vitamin ve mineral desteği sunan kuru ve yaş mamalar tercih edilmelidirekstra olarak eklem güçlendirici kalsiyum ve vitamin takviyesi alınmasında fayda olacaktır.

Ancak ScottishFold kediler hareket anlamında biraz daha pasif oldukları için obezite sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.

Et ağırlıklı olan kuru ve yaş mama seçimlerinizde mutlaka protein oranı fazla olmayan mamaların tercih edilmesi daha doğru bir seçim olacaktır.

Ayrıca kaliteli mama seçimi de ScottishFold cinsi kedilerin sağlıklarını direkt olarak ilgilendiren bir konudur.

Gerek eklem rahatsızlıkları, gerek tüy dökme gibi problemlerin artış göstermesinin en önemli nedeni kalitesiz ve yetersiz içeriğe sahip olan mama seçimidir.

ScottishFold cinsi kediler için en uygun ve en kaliteli mama markaları içerisinde Royal Canin, Acana, Hills, Orijen, Pro Plan, BritCare ve N&D markaları yer almaktadır. Bu kaliteli markaların kedi mamaları çeşitleri içerisinden et ağırlıklı olan kuru ve yaş mamalar, ScottishFold cinsi kediler için ideal bir seçim olacaktır.

ScottishFold Mama Dışında Ne Yer?

ScottishFold kedilerin diyet programları ve beslenmesi en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Diğer kedi cinslerinde olduğu gibi ScottishFold kediler için de sadece kaliteli ve cinse özel olarak üretilmiş olan kedi mamaları tercih edilmelidir.

Kuru ve yaş mama dışında, ScottishFold kedilere kesinlikle ev yemeği verilmemelidir.

Sağlıkları açısından büyük risklerin oluşmasına neden olabilecek olan ev yemekleri yerine özel olarak üretilen kedi mamaları tercih edilmelidir.

Gelişimini daha sağlıklı bir şekilde sürdürmek için kontrollü olarak barf mamada verilebilir.

Eğitim sırasında sık olmamak kaydı ile ödül mamaları da ScottishFold kediler için ideal bir seçimdir.

Bunlara ek olarak kefir veya yoğurt gibi ev besinlerinin arada bir ve çok az miktarda verilmesi uygun görülebilmektedir.

ScottishFold Yavru Ne Yer?

ScottishFold yavru kedilerin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi için, yavru döneminde beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmelidir.

Özelikle bu dönemlerde en kaliteli ve ırkı ile yaşına uygun kedi mamaları tercih edilmelidir.

Yavru döneminde kesinlikle ek bir gıda veya ev yemeği verilmesi tavsiye edilmemektedir.

Ancak gelişimine katkıda bulunması açısından veterinerinizin de uygun görmesi takdirinde ek vitaminler de tercih edilebilir.

Kaliteli vitaminler ve et ve protein ağırlıklı kuru ve yaş mamalar ScottishFold yavru kediler için yeterli bir beslenme düzeni olacaktır.

ScottishFold yavru kedilerin en az 2 aylık oluncaya kadar sadece anne sütü alması da oldukça önemlidir. Bu dönemden sonra yavaş yavaş kaliteli ve yüksek besin değerlerine sahip olan kuru ve yaş mamaya geçiş yapılmalıdır.

ScottishFold Nasıl Üretildi?

ScottishFold kediler kendilerine has dış görüşüşleri ve karakterleri ile pek çok kedi cinsinden ayrılmaktadır. Her ne kadar mutasyon sonucu ortaya çıkan bir kedi cinsi olsalar da ScottishFold kediler özel üretim değildir.

ScottishFold kedilerin geçmişine bakıldığında, kökenlerinin 1961 yılına uzandığı görülmektedir.

Bu tarihte yaşayan İskoçyalı bir çiftçinin ahırında bulunan ve ahır kedisi olarak yaşamını sürdüren Susie isimli kedinin, ScottishFold’un atası olduğu düşünülmektedir.

Susie isimli kedinin, bölgede yaşamını sürdüren farklı bir kedi cinsi ile çiftleşmesi sonucunda ortaya ScottishFold kedi cinsi çıkmıştır.

ScottishFold kedilerin melez bir kedi cinsi olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Ancak ilk olarak doğan yavruların özellikle kulak kırıklığı ile dünyaya geldiği bilinmektedir.

İlerleyen yıllarda ise, benzer cinslerle ile çiftleştirilmeye devam edilen ScottishFold kedilerden daha sağlıklı yavrular doğmaya başlamış ve günümüze kadar da ulaşmıştır.

Dünya çağında da en popüler kedi türü olarak bilinen ScottishFold kediler kedi meraklıları tarafından ilgi görmektedir.

ScottishFold Ne Kadar Yaşar?

ScottishFold kedi türlerinin ömrü ne kadar sorusu sıklıkla merak edilmektedir. ScottishFold kedi türleri sağlıklı bir ortamda ve uygun kalitedeki mamalar ile beslendiği takdirde ortalama olarak 9 ile 11 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Ancak ScottishFold kedi türleri başta eklem ve kulak enfeksiyonları olmak üzere, farklı genetik hastalıklara sahip olabilme olasılığı vardır. Bununla birlikte hareket etme özellikleri çok aktif olmadığı için, pek çok ScottishFold türü kedinin obezite sorunu yaşadığı da görülmektedir.

Düzenli bir beslenme programı yanı sıra bakımına da dikkat edilmesi ScottishFold kedilerin yaşam süresi ile yakından ilgilidir. Günlük egzersiz yaptırılması, tüy, tırnak kulak ve göz bakımı onların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından oldukça önemlidir.

ScottishFold kedilerin uzun süre ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri için düzenli olarak sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmalısınız.

Özellikle ScottishFold kediler ilerleyen yaşlarda farklı eklem ve kalp sorunları da yaşayabilmektedir. Ancak veteriner kontrollerini aksatmamanız ve bakımı ile beslenmesine dikkat etmeniz, onların konforlu yaşamasına yardımcı olacaktır.

ScottishFold Fiyatları

ScottishFold türü kediler popüler olmasına karşın nadir kedi cinslerinden biridir. Bunun için de fiyat aralıkları diğer kedi türlerine oranla biraz daha farklı olabilmektedir. Peki, ScottishFold fiyatları ne kadar?

İnternetten kısa bir araştırma yaptığımız zaman ScottishFold fiyatlarının belli kriterlere göre değişiklik gösterdiği sonucuna vardık.

ScottishFold fiyatları için net bir miktardan bahsetmek oldukça güçtür. Çünkü hem ScottishFold kedinin yaşı, rengi ve cinsiyeti hem de sağlık durumu ve kilosu gibi pek çok etkene göre ScottishFold fiyatları farklılık gösterebilmektedir.

Yavru ScottishFold kedilerin şeceresi, ebeveynlerinin safkanlığı gibi durumlar fiyatların yükselmesine neden olabilmektedir.

ScottishFold kedilerin tüy yapıları rengi ve cinsiyeti fiyatlara direkt olarak etki eden en önemli özelliklerdendir. Özellikle duman grisi ve beyaz renkteki ScottishFold kediler fiyat olarak en yüksek aralıkta olabilmektedir.

Kaynak: İndir

Yorum yapın

vozol 20000 vozol 10000 vozol neon 10000 vozol 12000 vozol time casino casino siteleri