Tüm Blizzard Oyunlarına Türkçe Gelebilir: İş İlanı Açıldı

Photo of author

By admin

Video oyun dünyasının önemli isimlerinden Blizzard Entertainment, Türkiye’deki oyuncuları yakından ilgilendiren bir gelişmeye imza attı. Şirket, resmi internet sitesi ve profesyonel sosyal medya platformu üzerinden Türkçe yerelleştirme üzerine çalışacak takım lideri aramaya başladı. Yaşanan bu gelişme, Blizzard’ın önümüzdeki dönemde Türkiye’ye daha fazla önem vereceğini gösteriyor.

Blizzard’ın iş ilanına baktığımızda, oyun ve hizmetlerin Türkçe için yerelleştirileceğini anlıyoruz. Hangi oyun ve hizmetlerin bu çalışmalar kapsamına alınacağı bilinmiyor ancak en genel anlamda şöyle bir çıkarımda bulunabiliriz: Blizzard oyunları, yakında Türkçe dil desteği ve seslendirme sunabilir.

Blizzard, geçen yıl itibarıyla TL kabul etmeye başlamıştı

Türkçe dil desteği, Blizzard’ın Türkiye’ye yönelik ilk hamlesi değil. Şirket, geçtiğimiz yıl itibarıyla Türk lirası kabul etmeye başlamıştı. Böylelikle ülkemizdeki oyuncular, oyunları dolar veya euro cinsinden değil, Türk lirası karşılığında satın alabileceklerdi. Üstelik Blizzard, Türk lirası paritesini 10’a sabitlemişti. Bu sayede oyun fiyatları, gerçek değerinin altında kalmıştı.

Türk lirasının değer kaybı, video oyun dünyasında önemli sorunlara yol açtı. Hatırlayan okurlarımız vardır; Steam’in kur güncellemesi sonrası fiyatların yüzde 700 zamlandığını aktarmıştık. Bu da ülkemizdeki oyuncuların oyun alım güçlerinin düşeceği anlamına geliyordu. Bunun doğal bir sonucu olarak da Türkiye’deki oyuncuların daha az önemseneceklerini söylemek mümkün. Neticede hiçbir geliştirici, oyun satamadığı bir ülke için bir şeyler yapmak istemeyecektir. Blizzard ise Türkiye’yi bırakmamakta kararlı görünüyor.

Peki Blizzard’ın hangi oyunları var?

  • Overwatch serisi
  • World of Warcraft serisi
  • Diablo serisi
  • Hearthstone
  • StarCraft serisi
  • Heroes of the Storm

İşte bu oyunlardan bazıları veya tamamı, Blizzard’ın Türkçe yerelleştirme çalışmaları sonucunda Türkçe dil desteği, belki de Türkçe seslendirme kazanmış olacaklar. Ayrıca Türkiye’ye özel etkinlikler de ilerleyen dönemlerde karşımıza çıkabilir. 

Call of Duty serisine Türkçe dil ve seslendirme desteği gelir mi?

Burası biraz karışık. Zira Call of Duty serisi, Blizzard Entertainment’in çatı şirketi olan Activision Blizzard’a ait bir oyun. Şirketin açtığı Türkçe yerelleştirme lideri ilanı ise Blizzard Entertainment için geçerli görünüyor. Bu yüzden konuyla ilgili net bir şey söylemek mümkün değil.

Eğer siz de Blizzard’ın iş ilanı ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, buradaki veya buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com